פול ירוק

פול האוס

פול הוא לא ירק, פול הוא סטייט אוף מיינד.
בעולם הערכים של ימינו אין שום דבר משתלם באכילת פול. הדרישות שלו לא מתאימות לעידן המודרני – זהו גידול עתיר עבודת כפיים, וברגע שמסתיים הקטיף רק אז מתחילה העבודה.
אפשר להשתמש בפול בשלושה מצבים שונים: פולים בלבוש מלא, שלמים ובתוך התרמיל; אפשר לאכול את הפולים עטויים בקליפתם השקפקפה; או קלופים לחלוטין. כל אלה משמעותם עוד עבודה רבה בבית.
מלאכת הקילוף הזאת חייבת להתקיים בחברותא.

קבוצת שכנות שמחליפות מתכונים ורכילות מתייעצות תוך כדי קילוף. זו עם הילדים הגדולים, שידיה כבר פנויות, תחזיק לרגע את התינוק של האם העייפה. הדודה מדברת עם המתבגרת על דברים שהיא לא רוצה לשתף בהם את אימא שלה. ובכל הזמן הזה, הערמה של קליפות הפול הולכת וגדלה.

במקביל, כל אחת מפשיטה מלבה עוד ועוד קליפות, נחשפת עוד קצת ומסירה את המחיצות של השיפוטיות והביקורת כלפי חברותיה – עד שנוצר הר של פול שיזין את השבט כולו, וכל אחת מקבלת מהמעגל את האנרגיות הדרושות להכלת המשפחה הגרעינית.

הפול הוא לא רק גידול שקשור בשורשיו למקום ולזמן בשנה, הוא גם קשור לשבט, לקבוצה שקושרת את גורלה – אף אחד לא יקלף פול רק למען עצמו. הכנת פול היא אקט שיתופי של אהבה והשקעה – סבתא שמגייסת את כל הנכדים והנינים לקילוף משפחתי ובדרך מעבירה להם חוכמה, קצב ומיומנות שיש רק לאנשים שעברו גיל מסוים.
ויש עדות שבהן דווקא הגברים מתגייסים למשימה, משאירים לעצמם את העבודה המלוכלכת ומשחירת הידיים.
גם הם, לא פחות מהנשים, זקוקים לחוויית היחד הזאת שנגזלה מהגברים של ימינו, הנדונים פעמים רבות לבדידות.

בימים אלה, כשראשוני הפולים לעונה נקטפים, הזיכרון נודד אל הפעם הראשונה שבה זרענו פול - זה היה בחודש דצמבר (בדרך כלל זורעים את הפול בסוכות וקוטפים באביב).
אז אמר לנו המדריך־חקלאי: "השתגעתם? עכשיו לזרוע פול? כל הפול הזה יצא אחרי פסח, ופול שיוצא אחרי פסח לא שווה כלום! אנשים מחפשים פול לסדר, לתבשילי האביב ולחג, אבל מיד אחרי זה? לא יסתכלו על הפול שלכם.
עדיף לזרוק את היבול לפח מאשר לטרוח, לקטוף ולנסות למכור אותו. אף אחד לא ירצה בו".
ואנחנו, חדורי מוטיבציה ומלווים באג'נדה שאוכל לא זורקים, המשכנו בשלנו. במקרה הכי גרוע, נחלק את הפול בין בני השבט הפרטי שלנו.

זה היה השיעור הראשון בשרשרת לימוד ארוכה על המהות של חקלאות קהילתית. ההפתעה הייתה כל כך טובה, כך שאף אחד לא הסתכל על לוח השנה כשקיבל מאיתנו את הפול. מדי פעם פנו אלינו אלה שנתקלו בפול בפעם הראשונה וביקשו עזרה במתכונים, אבל כולם קיבלו את היבול בשמחה והיו מלאים בהודיה על הירק הטעים והמזין.
נדהמנו לגלות שאנחנו מוקפים באנשים שפחות אכפת להם מה באופנה כרגע ויותר חשוב להם מה קורה אצל החקלאי שלהם בערוגה, ובעיקר זכינו להשתחרר מהעננה המאיימת על כל חקלאי – חוסר ביקוש ובעקבותיו אילוץ להשמדת יבולים.
במובן הזה, השבט המודרני שלנו הוא האנשים שמחליטים לקשור יחד את גורלם בגורל היבול של המשק החקלאי שלנו.

מי שבוחר לצלול אל תוך תודעת הפול, שמבקשת מאיתנו להוריד הילוך, יזכה בחומר גלם חד־שנתי.
הוא מככב במנות מסורתיות, אבל גם מביא כיוון עונתי ועדכני בכל מנה שבה הוא משתלב.

תעודת זהות

מה זה

פול, צמח חד שנתי ממשפחת הקטניות מסוג בקיה, גדל בתוך תרמיל בעלי פרחים פרפרניים קטנים ולבנים, עם כתם סגול כהה. מקורו מאסיה ומאזור הלבנט, אף במערות הכרמל נמצא פול עתיק בן יותר מ-10,000 שנים. ניתן לאכול את הזרעים כך ואף בתוך התרמיל כאשר הוא צעיר מאוד. כאשר הפול בוגר, יש להוציא את הזרעים מהתרמיל.

עונה

נזרע בספטמבר ונקטף בתחילת האביב.

גודל

תלוי בדישון, יכול לנוע בין מטר ל-1.5.

מרחק שתילה

30 ס"מ.

ימי גידול

בין 100-120 יום

המלצות במהלך הגידול

את הפול יש לגדל בשמש/ חצי שמש. מאחר והפול הוא קטניה אשר קושרת חנקן, איך הכרח לדישון הקרקע לפני זריעתו. כדאי שהקרקע תיהיה מנוקזת היטב.
יש להשקות כל 3 ימים במידה ואין גשמים, אך לשים לב שהאדמה לא רטובה מדי, שכן עזרעים עשויים להירקב. קוטפים בהתאם לצורך- תרמילים קטנים/ גדולים או לזרעים. יש לקטוף בעדינות ולא לפגוע בצמח בזמן הקטיף.

מזיקים אפשריים

כנימות עלה

גידול מזרעים

את הפול מגדלים רק מזרעים. נובט במהירות וקל לעשות זאת, אפשר להנביט את הפול בצמר גפן לפני שמנביטים בתוך האדמה.

איך שומרים?

יש להשתמש בו טרי ככל הניתן, אך עדיף להפריד המתרמיל את הזרעים ולהקפיא אותם. במידה ומאחסנים במקרר יש להשתמש תוך מספר ימים ספורים

טיפ של אלופים!

ככל שזורעים מוקדם יותר את הפול, צמחי הפול יתבססו טוב יותר ויתנו ככל הנראה יבול גדול יותר.
אנחנו ממליצים לרווח כמה שיותר בין צמח לצמח.
יותר מדי זמן.. טען שוב