סלרי

על המובן מאליו

הדברים החשובים הם מובנים מאליהם...אוויר נקי, בטן מלאה, ההורים שלנו, בריאות.

הם נוכחים בחיינו בשקט בשקט, עובדים בשביל שלא נרגיש בקיומם. ואז, ביום שהם אינם, אנחנו מבינים כמה עיוורים היינו. איך לא בילינו כל רגע בהכרת תודה על הדברים הפשוטים אך ההכרחיים שהם מנת חלקנו.

גם בגן הירק יש ירקות, שאיך לומר... לא הגיעו לעולם עם איכויות של כוכבים. אולי זה בגלל שהעונה שלהם פחות מובחנת והם כאן רוב חודשי השנה, אולי זה בגלל שאין מנה ידועה שהם נושאים על גבם, ואולי זה בגלל שהם לרוב נמצאים בסיר כתומכי טעם, כינור שני.

בחודשי החורף הסלרי, שמלווה אותנו לאורך השנה, מגיע לשיאו. אנחנו כל כך רגילים לנוכחות שלו, שאפשר להגיד שרוב הזמן הוא מתחת לרדאר. אבל מתי אנחנו מרגישים את הפופולריות שלו? בשבוע שבו הוא איננו. אז מתגלים כל מעריצי הסלרי שבעצמם לא ידעו שהם כאלה ומגלים שמרק הם לא יכולים לבשל בלעדיו. אין סלרי? מתי הוא יחזור? נסתפק בכמה גבעולים כמושים ככל שיהיו, אבל אין טעם לחיינו בהיעדרו.

אז עכשיו, כשהסלרי בשיאו, גבעוליו בשרניים והוא הכי טעים שיש, זה הזמן לשים אותו במרכז, להודות על קיומו ולהעניק לו את תשומת הלב שהוא ראוי לה. הלוואי, שמעכשיו, בכל פעם שאנגוס בסלרי אזכה להוכיר תודה על כל הדברים המובנים מאליהם.

תעודת זהות

מה זה

הסלרי, או בשמו השני כרפס ריחני, שייך למשפחת הסוככים, בדומה לגזר, פטרוזיליה, שומר וכוסברה.
ישנם מספרי זני סלרי
סלרי עלים רב קצירי - קוצרים ומשווקים את העלים. (הסלרי האסייתי) משמש בעיקר כתבלין. הצמחים מפתחים עלים מחדש וכך תוך זמן קצר ניתן לקצור אותו שוב.
סלרי שורש - הצמח מפתח אשרוש מעובה בתוך האדמה. משווק ביחד עם העלים לרוב.
סלרי עלים - במקרה זה מסירים את כל החלק העל קרקעי. משמש בעיקר בסלטים טריים, מרקים ועוד.

עונה

סתיו, חורף ואביב

גודל הצמח

כ-1 מטר.

מרחק שתילה

20 ס"מ

ימי גידול

90-130 ימים.

המלצות במהלך העונה

כמעט כל סוגי הקרקע מתאימים לגידול סלרי, אך עדיף קרקע מנוקזת ופורייה.
יש לשתול באדמה לחה ולדאוג שהשורשים של השתיל אינם חשופים. לרוב, הסלרי לא סובל מעודף השקיה, אל א להפך. במהלך הגידול מומלץ להשקות כל 2-3 ימים.
בסלרי ישנו סיכוי להפרגה ( יצירת עמוד תפרחת טרם הגעתו של צמח טרם הגעתו לבגרות) הדבר קורה בטמפרטורות מאוד נמוכות

מזיקים אפשריים

כנימות עלה, זחלים ומנהרן.
מחלת העלים: צירקוספרה.

גידול מזרעים

ניתן לזרוע את הסלרי אך פחות מומלץ. זמן הנביטה יכולה להגיע עד לחודש.

איך שומרים?

ניתן לאחסן סלרי שלם במקרר עטוף בשקית, אך השיטה המיטבית לשמירה עליו הוא חיתוך החלק התחתון(מה שמאגד את כל הגבעולים יחדיו), חיתוך של החלק העלי. את הגבעולים מכניסים לקופסא סגורה ואותה מכניסים למקרר.

טיפ של אלופים!

הסלרי יכול להזריע את עצמו ולהשתלט על הגינה. לכן יש לשים לב ולקצור אותו טרם הגעתו לפריחה וזרעים.
יותר מדי זמן.. טען שוב